Chcete omládnout? Pak si ukliďte.

————— Ve světě energií je nepořádek výrazem pro něco negativního, co se pomalu ale jistě zanáší do našich životů. Jsme energeticky spojeni s celým obytným prostorem, a tak i kvalita okolí přímo ovlivňuje náš život.

 

Chceme-li zlepšit vitalitu a každý den si užít pohodovou mysl, pak se v první řadě musíme soustředit na úklid a vyčištění domova. Pokud chceme dosáhnout svých snů, vizí a cílů, pak z podstaty musíme být obklopeni jen zdravou a čerstvou energií.

 

Terapie úklidem

V západním světě jsou běžné metody léčení psychosomatických potíží terapií úklidem. Zbavování se věcí lidem pomáhá správně pochopit a rozkrýt mnoho utajených věcí o sobě. Extrémně populární se například stala Marie Kondo, která se díky propracovanosti systému úklidu stala světovou celebritou. Lidé si ji zvou domů, aby jim pomohla zbavit se nepotřebných věcí a aby dala jejich domovům a zároveň i životům řád a pravidla.

 

Co je úklid z pohledu Feng Shui

Přeplněný domov dle zásad Feng Shui zrcadlí naše vlastního nastavení mysli a má každopádně negativní vliv na naše sebevědomí a rozhodování. Téma úklidu v interiéru se stalo součástí Feng Shui teprve v nedávné době, vzhledem k tomu, že historicky bylo Feng Shui většinou tajným uměním, praktikovaným v sídlech šlechty. Proto o této disciplíně neexistují žádné dochované zprávy.

 

 

Jak uklízí příroda – inspirujme se

Feng Shui vychází z přírody, proto si můžeme sami z koloběhu života odvodit, kdy a jak se má přirozeně uklízet a zbavovat se nepotřebného. Nejrazantnější úklid máme provádět na podzim, po létě a po sklizni, kdy se příroda čistí a odděluje vše, co už nebude potřebovat. Připravuje se přirozeně na zimní spánek.

Proto i podzimní úklid v domácnosti má být o zbavování se nepotřebného, třídění a vyhazování – raději, než vyhazovat bych zvolila „předávat dál“.  Jarní úklid je pak symbolické dočištění, očista po zimě, a příprava na jaro a na nový život.

 

Systémy a otázky

Na Feng Shui dnešní doby se mi líbí nutnost přemýšlet nad každou věcí, kterou si do své domácnosti pořizuji z pozice proč a jak. Dneska už nekupuji věci jen pro nic za nic, ale každá věc má mít svůj účel a své využití. Dávám přednost věcem kvalitním a nadčasovým, o kterých jsem přesvědčená, že vydrží a budou mi dlouho dělat radost. Naproti tomu sezónní věci nemusí být nutně nekvalitnější a nejdražší, používám je přece jen krátkou část roku. Mám je schované ve velkých krabicích a s příchodem různých svátků a sezón je vybaluji a kreativně zdobím a obměňuji interiér.

 

Epidemie blahobytu nás blokuje

V současné době se často skloňuje pojem epidemie blahobytu z nadbytku. S tím si snadno spojíme i epidemii nepořádku a hromadění nepotřebných věcí. Nadbytek plodí další nadbytek. Naštěstí tento problém dal vznik novému odvětví organizačních a úložných řešení, která jsou široce dostupná všem, kteří se chtějí osvobodit ze spárů přeplněné domácnosti.

Většina zbytečností, které nepoužíváme, blokují v interiéru tok energie. Energie nemůže prostorem volně proudit, neposiluje tím pádem ani naše tělo, což se projevuje na fyzické úrovni vyčerpáním, únavou a nechutí cokoli podnikat. Pokud se cítíte unaveni, a k tomu doma trávíte spoustu času, pak se skutečně zaměřte na nepořádek.

 

 

Co je to nepořádek?

Nejsou to rozházené hračky, se kterými si každý den hraje váš prcek. Není to neumyté nádobí a pohozené oblečení na židli. Mám na mysli přeplněné skříně a police věcmi, které už nepoužíváte. Nepořádkem myslím přebytek všeho, co už léta nepoužíváte: oblečení a obuv, kterou nenosíte, rozbité spotřebiče, které nefungují, nespotřebované krémy, komínky nepřečtených novin a časopisů, naházené fotky v šuplíku spolu se složenkami a obrázky ze školky atd. Znáte to také?

 

Jsme vinni, když vyhodíme dárek?

Nepořádek jsou věci, které už nefungují, neslouží svému účelu a nepřináší radost. Věci, nad kterými nemáte kontrolu, nevíte mnohdy ani kde je hledat a co si s nimi počít. Se spoustou věcí jsme si za léta utvořili vztah a něco nám proto brání se jich zbavit, přestože už nám nijak neslouží. Tak roste uvnitř nás pocit frustrace a viny. Nevíme si rady, jak celý proces úklidu a třídění uchopit a realizovat.

Množství nepoužívaných, nebo neoblíbených předmětů, které jsou spojeny s pocitem viny nebo negativity, mají obrovský vliv na náš emocionální stav mysli. Nepořádek v nás vyvolává pocity selhání, stresu, apatie, prokrastinace, a to se pak samozřejmě odráží na kvalitě vztahů uvnitř našeho domova a vlastním emočním nastavení.

 

 

Stárneme, když netřídíme a nevyhazujeme?

Nepořádek vytváří stagnující a starou energii. Když stagnujete, nedochází k žádnému růstu. Hromaděním starého se může projevovat tendence žít příliš v minulosti a pociťovat smutek, protože se staré časy už nevrátí. Přemírou nakupování nového můžete naopak mít touhu žít v budoucnosti a cítit úzkost ze současnosti.

 

Byla jsem v domácnostech, kde se za posledních třicet let nic nezměnilo, ani jediné prostírání. A tváře obyvatel vypadaly stejně zaprášeně, jako jejich třicet let stará prostírání. Nenecháváte si věci jen tak z povinnosti, protože vám byly darovány. Cítili byste pocit vinny, kdybyste je taktéž darovali dál? Máte na stěně melancholický obraz v ošklivém rámu, který tajně nenávidíte, ale nemůžete se ho zbavit, protože to byl dárek? Dejte ho někomu, o kom si myslíte, že by si ho mohl užít. Staré věci se mohou úspěšně recyklovat, krásně renovovat a mohou se úžasně vyjímat třeba na chalupách vašich přátel.

 

Jak uchovat vzpomínky? Dejte jim nový kabát!

Je v pořádku mít vzpomínky v podobě fotek, průvodců, map, prvních oblečků po dětech atd. Pečlivě a poctivě prozkoumejte původ asociace, která je s nimi spojena a pak se rozhodněte, jak s nimi naložíte. V dnešní době je například možné fotografie, mapy a průvodce zpracovat do alb, která si přehledně nazvete a můžete se k nim pak pohodlně kdykoli vrátit.

 

Až budete uklízet, ptejte se!

Až budete třídit, podívejte se na každou věc a řekněte si: přináší mi radost – pak mi dodává energii, nebo ji už nechci – pak nás vyčerpává. Je to tak jednoduché♥.

 

Nikdy nedovolte, aby vás nadměrné množství věcí vyčerpávalo, jakmile si určíte, proč danou věc máte a jak vám v životě pomáhá, nechte si ji. Pokud nemá svůj účel, pak ji pošlete dál….. může přece snadno dělat radost někomu jinému.

Budete se pak cítit jako znovuzrození!