#Čteme energie v prostoru – Obývák v energii vody

————— Obrázek útulného koutu v obýváku, který jsem pro vás tentokrát vybrala, na mne působí dramaticky, noblesně a přísně.

Čím to je?

Převaha černé barvy, která ve Feng Shui patří k energii vody, vyvolává v lidech pocity temnoty, depresí, úzkosti a pasivity.

Pojďme si rozebrat jednotlivé kusy nábytku a doplňků a povědět si, jak na nás z pohledu Feng Shui působí a jak nás ovlivňují.

 

Sedačka

Základem aranžmá je moc hezká sedačka z měkkého, jemného materiálu. Možná ze sametu, nebo alcantary.

Na dotek bude velmi příjemná – hladivá, hebká a měkká. Všechny materiály, které mají chlup a které na omak hřejí, patří k energii ohně. Přestože má sedačka černou temnou barvu, na pohled nepůsobí nijak tvrdě a studeně, vyvažuje to materiál s chloupky. Kdyby byla z hladké, lesklé kůže, obývák by už působil přísně a v kontextu s ostatními doplňky ostře a depresivně.

Proč cítíme takovou dramatičnost?

Je to vysokým kontrastem mezi velkou plochou obrazů s černými rámy a bílou zdí.

 

Měkká deka

Ke zjemnění kompozice nám hodně pomáhá měkká, pravděpodobně žinylková deka v medových, teplých tónech energie země. Ta dodává kompozici hřejivost a stabilitu.

Spolu s kobercem s vlasem v podobné barvě, jen snížené sytosti, vyvažují poměr mezi vertikálou studených barev a horizontálou barev teplých. Proto celá kompozice působí harmonicky. Deka je pomyslný průsečík horizontály a vertikály.  Je nastylovaná vertikálně, aby pozvedávala energii ze země vzhůru a zvedala tak celý prostor, aby nepůsobil příliš staticky a těžce.

 

Obrazy na stěně

Pozvednout koncept útulného obývacího pokoje v temných barvách, pomáhají obrazy na stěně, umístěné převážně vertikálně. Vertikály vedou energii vzhůru.

 

Doplňky

Konferenční stolek má subtilní nožky, aby pocitově nadzvedávaly tíhu kamenné desku. V jiném interiéru by to nebylo tak zásadní, ale v našem případě je hranice mezi stabilitou a tíhou kompozice velice tenká

Subtilní křeslo v medové barvě je jemný doplněk a s lehkostí pozvedá celý interiér.

Zelená květina dodává místnosti život a čerstvost.

 

Pro koho?

Pro lidi, kteří mají rádi dramatičnost, noří se často do svých myšlenek, vyhledávají temnotu a klid. Mohou občas padat do depresí a úzkostí. Ale i pro ty, co mají rádi extravaganci a tajemno.

Pokud se vám líbí temný interiér, vždycky ho vyvažujte měkkostí materiálů s chlupem, nebo s jemnou strukturou a hřejivým povrchem.

Protože ani v přírodě, ani v interiéru nebývá žádoucí převaha jednoho prvku. Poměrně brzy se pak projeví určitým nedostatkem v běžném životě, například ztrátou radosti a vášně.