SMYSLNÉ BYDLENÍ #2 ČICH – Emoce v nose

————— Vůně je nejmocnější a nejrychlejší cesta k emocím, a přesto patří k nejvíc potlačovaným smyslům.

Kdysi dávno nám vůně pomohla najít potravu a odhalit špatné jídlo. Nyní, i po tisíci letech, můžeme stále rozpoznat až deset tisíc rozličných vůní. Může za to pět milionů receptorů, které se regenerují celý život, každých 30 dní. V průměru se nadechneme 23 tisíckrát za den.

Je všeobecně známo, že ženy mají citlivější “nosánky”, přesto tvůrci voňavek bývají převážně muži.

Vůně domova

 Z pohledu mindulness bereme vůně ve svém domově za důležité a nezbytné. Vůně vánočního pečení, čerstvě vypraného povlečení, nebo babiččiny bábovky si budeme pamatovat celý život. Vyvolává v nás stejné pocity, jaké jsme měli, když jsme byli malí.

V dnešní době jsou dokonce velmi populární osvěžovače vzduchu, nebo vonné svíčky právě s vůní čerstvě vypraného prádla, nebo vánočního cukroví.

Pokud si uděláme čas a probudíme náš čich, bude to nejen příjemnější a zajímavější, ale řekne nám to hodně o světě, ve kterém žijeme.

Čich je často zanedbáván, ale lze ho obnovit postupnou domácí terapií. Zaměřte se na vůni vašeho domova a udržujte své prostředí svěží a s dostatkem čerstvého vzduchu.

Jak voní vaše domácnost?

Domácí prostředí je bohaté na čichové zážitky. Vejděte hlavními dveřmi a postupně projděte každou místnost a všímejte.  Co cítíte? Co vám to říká? Jaký je účinek toho, co cítíte?

Voní kuchyně jinak než koupelna nebo ložnice? V kuchyni si můžete všimnout vůně okoralého koláče, v koupelně dost často „nevoní“ žínka, nebo zatuchlá sprcha. Je něco, co byste změnili?

V domácnosti je důležité vypořádat se s běžnými „provozními“ pachy. Může být lákavé je překrýt silnější vůní domácího deodorantu, ale je mnohem užitečnější řešit příčinu. Vyčistěte odpady, vyperte povlečení, vyměňte ručníky. Pár kapek éterického oleje na vlhkém hadříku při úklidu může místnost jednoduše a nádherně provonět.

Přivoňte si ke každé věci a vyhodnoťte, jak je vám příjemná její vůně.

 

Myslete na záporné ionty

Vzduch je rozdělen na pozitivní a negativní ionty, které mají silný vliv na změny nálady, nebo naopak na pocity pohody.

Kladné ionty jsou vzduchem vysoce nabity např. před bouřkou a způsobí, že pociťujeme nervozitu a napětí, vyvolávají bolesti hlavy a únavu. Jakmile je po bouřce, pozitivní ionty se vybijí a cítíme pak okamžitou úlevu.

Naopak záporné ionty převažují ve vzduchu u moře, nebo u vodopádů a způsobují, že se cítíme plní energie. Obnovit účinek záporných iontů lze pomocí ionizátorů. Ty mění domácí vzduch z kladných iontů na záporné a teoreticky by měly podporovat pocity vitality a pohody, kterou míváme při pobytu u moře.

Existují i speciální měřiče na množství kladných a záporných iontů v místnosti a zároveň zdravé interiérové barvy s příměsí záporných iontů.

 

Síla vůně

Vůně má obrovský energetický potenciál a také velký vliv na to, jak se cítíme a co vyzařujeme.

Umí doslova kouzlit s atmosférou vašeho domova a emocionálně ho vynést do nebe, nebo naopak pokazit celkový dojem. Můžete být obklopeni nejdražším nábytkem, ale pokud bude cítit z lednice něco, co už mělo být dávno v koši, pak hádejte, co vaši návštěvu upoutá víc?

 

Používejte doma vonné svíčky, aromalampy, nebo si natrhejte levanduli a provoňte si celý domov. Bude vás těšit ještě o kousíček víc.