————— V poslední době jsme se stali otroky obrazu, žijeme v době „vizuální“. Valí se na nás informace ze všech stran, naučili jsme se vyhodnocovat skrz obraz a fotky na sociálních sítích. Jsme však vnímající bytosti, můžeme si proto dovolit posuzovat naše okolí jen z pozice zraku?
Tolik spoléháme na zrak, že přestáváme používat ostatní smysly, všechno se stává dvojrozměrným a vytrácí se smysl pro hluboký úsudek. Smysly jsou o přítomnosti nás v našem těle, v čase a prostoru.
Z hlediska všímavosti je sluch velmi důležitý pro správné prožitky, z velké části proto, že je přímo napojen na naši mysl a myšlenky.
Zvuky přírody
První věcí, kterou by si dnes všimli naši předci by bylo, že nám chybí přístup ke zvukům přírody, nebo je možná jen přestáváme poslouchat. I když ptáci zpívají, kapky deště ťukají na střechy, vítr jemně hvízdá, my často takové zvuky vyhodnotíme za nepříjemné, vytěsňujeme je a nevnímáme. Nebo už se z měst vytratily nadobro?
Dnes už víme, že správná strava, fyzické i duchovní cvičení pomáhá zvládat každodenní stres. Staráme se ale stejně o naše smysly? Zkuste se při procházce vědomě zaposlouchat do zvuků přírody, schválně co to s vámi udělá. Možná znovuobjevíte něco, co vám bylo jako dítěti známé – v jak bohaté přírodní zvukové scéně žijeme♥.
Hudba
Hudba má zásadní vliv na náš duševní a emoční stav, existuje spousta psychologických postupů založených na blahodárných účincích hudby.
Prokázané účinky harmonické a uklidňující hudby:
– relaxace a zvládání bolesti
– snížení srdeční reaktivity a zlepšení výkonu
– snížení úzkosti a stresu
– zlepšená nálada
– mozkové (EEG) změny a snížené stresové hormony
– zvýšená empatie
– zvýšená imunita a zvýšené hladiny melatoninu
Máte své uklidňující playlisty a pouštíte si svoji oblíbenou hudbu často? Hudba dokáže zázraky, umí nás přenést o mnoho let zpátky, umí nás nakopnout k ještě větším fyzickým výkonům, umí nás zklidnit i uspat, umí nás rozplakat.
Hudba je zázračný a levný lék na naši psychiku a stres.
Hluk
Pokud je člověk vystaven intenzivnímu hluku, stoupá nejen emoční, ale i fyzické napětí v těle. Krátkodobě může být “jen” znepokojen, dlouhodobě ale může zapříčinit psychosomatické potíže. Jednou z výhod mindfulness “všímavosti” je, že umí snížit úroveň stresu, ať už formou meditace, nebo jen poslechem relaxační hudby.
Naše vnímání zvuku je do jisté míry subjektivní, ale obecně se většina z nás může shodnout na zvucích, které jsou nežádoucí, a naopak které nás uklidňující a jsou nám příjemné. Šumění moře je všeobecně oblíbené a uvolňující. V rytmu mořského zvuku je něco, co se spojuje s primitivním instinktem, nebo elementárním toužením. Může to být proto, že nám podvědomě připomíná dobu, kterou jsme strávili v bezpečí a v teple v matčině lůně.
Ticho
Existuje tolik uklidňujících nebo přirozených zvuků, které stojí stranou od shonu moderního života. Mezi ně patří samotné ticho – tolik lidí po návratu domů spěchá, aby zapnuli televizi a vyplnili prázdnotu toho, co cítí jako nesnesitelné ticho bytí.
Proč naplňujeme naše domovy a každodenní životy zvuky elektronického věku? Smyslný domov je takový, ve kterém zvuky, které slyšíme, jsou ty, které slyšet chceme, a které nás činí spokojenými.
Ticho není něco, s čím by většina lidí v dnešní době souzněla. Co to říká o nás a našem vztahu k vlastní mysli? Být sám v pokoji bez zvuků vede automaticky k uvědomování toho, co se děje v naší mysli. A většina z nás o sobě nerada přemýšlí, protože je pak potřeba se s tím nějak vypořádat. Abychom se vypořádali s vnitřním hlukem, snažíme se ho znecitlivět a vytěsnit vnějším hlukem a aktivitou.
Klid
Udělejte si čas na klid a ticho v domácnosti. Pomozte i svým dětem od útlého věku, aby se cítily dobře v době klidu. Prožívat vnitřní klid je lidská přirozenost od dětství, proto přizpůsobte dětem jejich prostředí, které jim k uklidnění velmi pomůže.
Prostor k meditaci
Je užitečné být schopen meditovat kdekoli, což není vůbec jednoduché. V době, kdy trávíme většinu času doma s celou rodinou, je to dokonce extrémně náročné. Ze všech stran slyšíme zvuky, které nás vyrušují a odvádí pozornost z meditativního stavu.
K posílení meditace v takovém případě pomáhá tichá meditativní hudba, intenzivní zklidnění podpoří i správně nastavené místo k meditaci.
Vyjděte do přírody
Ve skutečnosti nemusíme mít prostor pro meditaci jen uvnitř bytu, pokud je počasí a prostředí vhodné, můžeme raději meditovat venku v parku, v zahradě, na louce. Možná to nebude hluboká meditace a odpojení se od pozemské tíhy, ale příroda tomu může dát zase další novou kvalitu.
