Smyslné bydlení – SERIÁL #

————— Přestože naši mysl považujeme za samozřejmost, její vědomé “trénování” je životně důležité pro naše fyzické i duševní zdraví.

Vždycky mě fascinovalo, jak zázračné a léčivé schopnosti mysl má. 

Viděla jsem tibetské mnichy, schopné přenocovat v mrazu a v prostěradle jen díky trénovanosti svých myslí.  Zpěvačka Tina Turner byla schopná snést brutální a ponižující chování svého manžela, a díky tomu natočila mraky meditativních a léčivých manter a skladeb, kde každý jeden tón má specifický léčebný účinek.

Mysl můžeme cvičit za pomoci našich smyslů – čím víc bude trénovaná, tím lépe pro nás bude pracovat.

Stejně jako se s láskou staráme o své tělo, které sice občas mučíme intenzivním tréninkem, ale zároveň ho odměníme aromatickou masáží a kvalitní kosmetikou, tak i mysl potřebuje zdravou výživu, cvičení a relax.

V dnešní době není obvyklé “cvičit” mysl, i když existují návody na posilování prakticky každé části těla. Proč  bychom zrovna mysl měli vynechat?

Není potřeba si do seznamu “UDĚLAT KAŽDÝ DEN” zapisovat další položku, stačí se dívat okolo sebe, vnímat přítomnost a přemýšlet, jak se v té situaci cítíme. Je nám zima, jsme šťastní, spěcháme, vztekáme se?

Lékem může být meditace, příjemná hudba, dobrá večeře, lahodné víno, aromatická koupel.

Je to smyslové léčení bez chemie, zadarmo a s okamžitými účinky. 

Jak můžeme trénovat naše smysly?

Umění povznáší ducha!

  • vše okolo krásy a umění
  • literatura
  • hudba
  • filmy
  • výstavy
  • koncerty

Umění gastronomie

  • kulinářství
  • someliérství

Sebevzdělávání

Hobby , záliby a koníčky

Cestování

 

V seriálu, který pro vás s pečlivostí připravuji, se podíváme na naše smysly z pohledu mindfulness a Feng Shui.

Sluch

Existuje tolik uklidňujících zvuků a zejména ty přirozené z přírody mají nejsilnější blahodárné a léčivé účinky. Dovolím si být romantik, protože  zvuk moře, zpěv ptáků a praskání dřeva, jsou pro mě ty nej melodie světa.

Dám vám tipy na meditativní a uklidňující hudbu.

Hmat 

Dotek nás spojuje se životem, když se dotkneme, pak cítíme, prožíváme a spojujeme se s okolím.

Projdeme si, jaké jsou povrchy a jak na nás působí. Příkladem může být hlazení srsti domácího mazlíčka, které nám mimoděk dodává energii ohně a je proto tolik oblíbené a přirozené.

Zrak

Je náš dominantní smysl. Vysvětlím vám, jak důležité pro život je světlo, které ale může zároveň i škodit v podobě nevhodně zvolených žárovek.

Chuť

Chuť je jednou z prvních emocí, kterou zažívá čerstvě narozené miminko.

Z pohledu zdravého životního stylu je na výživu kladen největší důraz a někdy až tlak. Zachovejme balanc a dopřejme si občas požitky spojené s chutí.

Čich

Vůně je nejmocnější z našich smyslů a nejrychlejší cestou k našim emocím.

Čich se zpracovává ve stejné oblasti mozku, jako paměť, proto je aromaterapie jednou z nejstarších a nejrozšířenější metod na léčení fyzických i psychických obtíží.

Dám vám tipy na léčivé vůně.

 

Možná existuje i šestý smysl a možná existují i jiné způsoby poznání a porozumění našemu světu, ale zrak, hmat, chuť, čich a sluch jsou smysly, které můžeme trénovat kdykoli, zadarmo a ještě nás to může bavit.