MINDFUL HOME

Pět smyslů bydlení #Sluch

Ahoj, milovníci harmonie a objevitelé skrytých smyslů!

👂 Vítejte v našem světě, kde jsou obrazy nejvyšším králem a královnou. Ale existuje ještě jeden hrdina, který často zůstává v pozadí! Náš sluch. V dnešní době, kdy nás digitální krása bombarduje ze všech stran, se snadno zapomíná na sílu sluchu. Ale co když je právě sluch klíčem k hlubšímu porozumění světu kolem nás?

 

Tady a teď: Sluch

Tolik spoléháme na zrak, že přestáváme používat ostatní smysly, všechno se stává dvojrozměrným a vytrácí se smysl pro intuitivní rozhodování. Smysly jsou o přítomnosti nás v našem těle, v čase a prostoru. Z hlediska všímavosti je sluch velmi důležitý pro správné prožitky, z velké části proto, že je přímo napojen na naši intuitivní mysl.

 

Zvuky přírody: Objevte to, co jste zapomněli

Možná vaši prarodiče byli více spojeni se zvuky přírody, které my dnes přehlížíme. Zaposlouchejte se do zpěvu ptáků, šumění listí, bubnování deště. Tyto zvuky nám pomáhají vnímat svět autentičtěji a přirozeněji.

Dnes už víme, že správná strava, fyzické i psychické cvičení pomáhá zvládat každodenní stres. Staráme se ale stejně o naše smysly? Zkuste se při procházce vědomě zaposlouchat do zvuků přírody, schválně, co to s vámi udělá. Možná znovuobjevíte něco, co vám bylo kdysi jako dítěti tak známé.

 

Hudba

A co hudba? Její síla je obrovská. Uklidňuje, pomáhá, léčí. Hudba může být naším společníkem, který nás povzbudí, uklidní nebo dokonce naplní radostí. Už jste si někdy všimli, jaký má na vás hudba vliv? Hudba je schopna zlepšit náladu, snížit stres a dokonce posílit naši imunitu. 

Máte své uklidňující playlisty a pouštíte si svoji oblíbenou hudbu často? Hudba dokáže zázraky, umí nás přenést o mnoho let zpátky, umí nás nakopnout k ještě větším fyzickým výkonům, umí nás zklidnit i uspat, umí nás rozplakat.

Hudba je zázračný a levný lék na naši psychiku a stres.

 

Síla ticha

Jak se cítíte v tichu? Přemýšlíte, nebo se snažíte ticho vyplnit něčím fyzickým?Existuje tolik uklidňujících nebo přirozených zvuků, které stojí stranou od shonu moderního života. Mezi ně patří samotné ticho – tolik lidí po návratu domů spěchá, aby zapnuli televizi a vyplnili prázdnotu toho, co cítí jako nesnesitelné ticho bytí.

Proč naplňujeme naše domovy a každodenní životy zvuky elektronického věku? Smyslný domov je takový, ve kterém zvuky, které slyšíme, jsou ty, které slyšet chceme, a které nás činí spokojenými.

Ticho není něco, s čím by většina lidí v dnešní době souzněla. Co to říká o nás a našem vztahu k vlastní mysli? Být sám v pokoji bez zvuků vede automaticky k uvědomování toho, co se děje v naší mysli. A většina z nás o sobě nerada přemýšlí, protože je pak potřeba se s tím nějak vypořádat. Abychom se vypořádali s vnitřním hlukem, snažíme se ho znecitlivět a vytěsnit vnějším hlukem a aktivitou.

 

Vnitřní klid a meditace

Naučit se meditovat v tichu může být výzvou, obzvláště v dnešním hektickém světě. Ale právě meditace může být klíčem k hlubšímu vnímání a klidu. A nemusíte se omezovat jen na domov; zkuste meditovat i venku, kde vás obklopuje příroda svými léčivými zvuky.

 

Prostor k meditaci

Je užitečné naučit se meditovat kdekoli, což není vůbec jednoduché. V době, kdy trávíme většinu času doma s celou rodinou, je to dokonce extrémně náročné. Ze všech stran slyšíme rušivé zvuky, které nás vyrušují a odvádí pozornost z relaxačního stavu. K posílení meditace v takovém případě pomáhá tichá a jemná hudba.

 

Sluch jako klíč k prožitkům

🤔 V tichu našich domovů se ukrývá vzácný poklad – symfonie zvuků, které známe a které nám připomínají to, že žijeme.

Zaposlouchejte se do šepotu vašeho bytu: jak praská dřevo, jak si povídá větrák, jak tikají hodiny. Každý z těchto zvuků vás navádí, abyste se zastavili a vnímali sílu právě probíhajícího, přítomného okamžiku.

Lucie Novotná

Tvořím bydlení se všemi smysly,  protkávám jej nitkou Feng Shui, pro harmonii duše i těla.

Provedu vás po různých koutcích a zákoutích vašeho nitra i domova.

S citem pro krásu a jednoduchost. 

Líbivě, lehce, lahodně.

PŘEČTĚTE SI

Zajímavosti – triky – rady – nápady

Slýchávám, že Feng Shui je jen módní výstřelek, ale já věřím, že jeho síla pochází z hlubin našeho nitra! Toužíte po kombinaci osvědčených rad, inspirativních příběhů a tipů na to, jak do svého života vnést Feng Shui? Pojďme na to spolu…

Lucie Novotná

Tvořím bydlení se všemi smysly,  protkávám jej nitkou Feng Shui, pro harmonii duše i těla.

Provedu vás po různých koutcích a zákoutích vašeho nitra i domova.

S citem pro krásu a jednoduchost. 

Líbivě, lehce, lahodně.

Mysl • Tělo • Domov

© Webdesign ⦁ Lucie Novotná 2024